ECHO Half Marathon & 5k

Half Marathon

December 02, 2017


Run 4 a Cause run4acause.org


Men: Top Finishers 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 1-17 18-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Paul Crawford Tampa FL 1193 34 3 1 1:34:09.7 7:11/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bret Halliday Cocoa FL 1204 56 3 5 1:38:32.3 7:31/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mark Eidman Palm Coast FL 1196 30 3 2 1:37:52.1 7:28/M
2 Chris Hill 1274 34 1 37 2:09:36.6 9:54/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ryan Stalcup Port Orange FL 1170 36 1 21 1:55:37.0 8:50/M
2 Tom Vansickle 1172 39 1 39 2:11:03.1 10:00/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kevin Mihalik Orlando FL 1226 40 3 16 1:53:23.4 8:39/M
2 Alan Blythe Winter Garden FL 1184 41 3 33 2:06:47.5 9:41/M
3 Ruben Rivera Jamaica NY 1168 41 1 58 2:24:59.2 11:04/M
4 Brian Wilson Deltona FL 1259 44 3 79 2:39:08.4 12:09/M
5 Dennis Williams Orlando FL 1258 42 3 90 2:49:13.1 12:55/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Shane Streufert Melbourne FL 1263 45 1 6 1:39:32.3 7:36/M
2 Harry Prosser Rockledge FL 1239 48 3 7 1:40:30.5 7:40/M
3 Anderf Johansson 1278 45 1 18 1:54:16.5 8:43/M
4 Dennis Fertig Cape Canaveral FL 1155 45 1 36 2:09:35.8 9:54/M
5 Mark Taylor Morriston FL 1250 45 3 55 2:23:13.1 10:56/M
6 Robert Ridgeway 1019 49 1 59 2:26:22.9 11:10/M
7 George Berry Orlando FL 1179 48 3 77 2:37:18.1 12:00/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Daniel Kirk Saint Cloud FL 1215 51 3 8 1:41:26.0 7:45/M
2 Keith Snodgrass Melbourne FL 1264 52 1 10 1:44:24.9 7:58/M
3 John McHale Winter Springs FL 1223 53 3 11 1:46:31.9 8:08/M
4 Max Smith Orange City FL 1169 50 1 13 1:48:11.4 8:15/M
5 Jim Rogers 1277 54 1 17 1:54:11.8 8:43/M
6 Michael Kispert Oviedo FL 1216 53 3 22 1:56:29.4 8:54/M
7 Ray Jarrett New Smyrna FL 1159 50 1 29 2:01:07.5 9:15/M
8 Steve Barberie Satellite Beach FL 1177 50 3 35 2:09:34.5 9:53/M
9 Brian Midkiff Port Orange FL 1224 51 3 65 2:31:31.5 11:34/M
10 Jim Bedow Lake Mary FL 1178 51 3 82 2:41:32.3 12:20/M
11 Tom Hedman Longwood FL 1156 54 1 98 3:00:27.7 13:46/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Steve Coslop Millville NJ 1152 56 1 9 1:42:09.1 7:48/M
2 Brian Laleme Lisbon NH 1165 55 1 12 1:47:40.9 8:13/M
3 Bill Guyette 1273 58 1 23 1:57:07.7 8:56/M
4 Mark Muething Cincinnati OH 1230 58 3 45 2:19:03.8 10:37/M
5 Don Kemper Winter Springs FL 1212 56 3 105 3:07:48.2 14:20/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 George Mason 1265 62 1 15 1:48:47.5 8:18/M
2 Toby Widdicombe Anchorage AK 1173 62 1 24 1:57:58.8 9:00/M
3 David Gray Orlando FL 1202 64 3 51 2:21:44.6 10:49/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Tom Hawkins Orange City FL 1207 67 3 71 2:34:31.6 11:48/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lindsey Hunter Winter Park FL 1158 15 1 3 1:38:06.8 7:29/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Molly Kirk Viera FL 1214 53 3 14 1:48:17.1 8:16/M
Top

Female 17 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Grace Adams Maitland FL 1150 15 1 4 1:38:10.6 7:30/M
Top

Female 18 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Julie Wan Orlando FL 1255 23 3 42 2:14:49.9 10:17/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cheryl Sobering 1266 34 1 19 1:54:45.1 8:46/M
2 Mica Reinhardt Orlando FL 1167 32 1 47 2:20:46.4 10:45/M
3 Erika Vocelka Casselberry FL 1253 34 3 56 2:23:38.8 10:58/M
4 Erin Snider Palm Coast FL 1246 32 3 57 2:24:08.5 11:00/M
5 Marisa Westberry 1272 33 1 75 2:35:47.7 11:54/M
6 Kelly Miller Jupiter FL 1227 34 3 78 2:37:39.1 12:02/M
7 Danielle Tallafuss Oviedo FL 1171 31 1 84 2:44:06.1 12:32/M
8 Kalin Norton Altamonte Springs FL 1232 32 3 97 2:55:25.6 13:23/M
9 Christian Coker Deland FL 1190 31 3 101 3:06:18.5 14:13/M
10 Grace Norton Altamonte Springs FL 1233 30 3 109 3:17:49.3 15:06/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sharon Harding Oak Hill FL 1206 38 3 27 2:00:39.4 9:13/M
2 Kathleen Wyatt Orlando FL 1175 37 1 28 2:00:53.5 9:14/M
3 Danielle Hustoles 1268 39 1 31 2:04:33.0 9:30/M
4 Ferris Mitchell Mueller Orlando FL 1229 37 3 32 2:05:05.2 9:33/M
5 Jolyn Catledge Oviedo FL 1188 39 3 38 2:09:44.4 9:54/M
6 Jessie Diaz Orlando FL 1194 36 3 49 2:20:47.5 10:45/M
7 Carolyn Streaker Oviedo FL 1248 38 3 61 2:27:49.1 11:17/M
8 Angela Werring Orlando FL 1256 38 3 106 3:08:17.5 14:22/M
9 Tiffany Thorpe Altamonte Springs FL 1252 35 3 107 3:15:16.1 14:54/M
10 Suzan Kurtz Port Orange FL 1164 37 1 112 3:24:38.3 15:37/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sandra Leblanc Orlando FL 1217 43 3 40 2:11:43.0 10:03/M
2 Tammie Bordwell Orlando FL 1186 44 3 43 2:15:56.9 10:23/M
3 Jessica Lowry Orlando FL 1218 40 3 48 2:20:46.7 10:45/M
4 Renee Sterling 1271 40 1 63 2:29:23.5 11:24/M
5 Nicole Blazina Orlando FL 1183 40 3 68 2:33:14.1 11:42/M
6 Jennifer Blankshein Winter Park FL 1181 43 3 69 2:34:18.3 11:47/M
7 Christine Blankshein Deleon Springs FL 1182 41 3 70 2:34:19.6 11:47/M
8 Madeleine O'Callahan Orlando FL 1234 40 3 74 2:35:01.0 11:50/M
9 Martha Berry Orlando FL 1180 41 3 83 2:43:59.2 12:31/M
10 Katryna Williams Orlando FL 1257 40 3 91 2:49:13.2 12:55/M
11 Nathalie Ingram Clermont FL 1209 40 3 95 2:53:35.1 13:15/M
12 Vicky Andrada Gainesville FL 1151 44 1 100 3:06:18.1 14:13/M
13 Mandy Prince Oviedo FL 1237 42 3 104 3:07:48.1 14:20/M
14 Michelle Dusseau Winter Park FL 1195 44 3 110 3:18:16.3 15:08/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brittany Streufert Melbourne FL 1267 45 1 25 1:58:42.5 9:04/M
2 Vanessa Serafin Oviedo FL 1243 47 3 26 2:00:22.8 9:11/M
3 Donna Geist Orange City FL 1199 46 3 44 2:17:37.1 10:30/M
4 Toni Coslop Millville NJ 1153 49 1 54 2:23:07.9 10:55/M
5 Claudia Smith Debary FL 1244 47 3 64 2:30:48.2 11:31/M
6 Holly Bryan Oviedo FL 1187 47 3 80 2:40:06.0 12:13/M
7 Iyesha Bolden Clermont FL 1185 48 3 92 2:52:38.2 13:11/M
8 Shannon Green Grand Island FL 1203 48 3 93 2:53:26.7 13:14/M
9 Robin Garrett Mount Dora FL 1197 46 3 94 2:53:27.0 13:14/M
10 Danielle Sanchez Oviedo FL 1242 46 3 96 2:55:22.8 13:23/M
11 Lawanda Coleman Grand Island FL 1191 46 3 99 3:05:59.4 14:12/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Marie Thomas Rockledge FL 1251 52 3 20 1:55:11.8 8:48/M
2 Kimberly Prosser Rockledge FL 1238 50 3 34 2:06:51.5 9:41/M
3 Christine Kennedy Mims FL 1270 52 1 46 2:19:34.3 10:39/M
4 Ellen Miller Deland FL 1228 53 3 62 2:28:44.9 11:21/M
5 Doreen McGovern Port Orange FL 1222 50 3 86 2:46:05.2 12:41/M
6 Terry Hoffman Sanford FL 1208 53 3 88 2:49:06.3 12:55/M
7 Angela Zambaux Apopka FL 1261 50 3 89 2:49:06.9 12:55/M
8 Joy Midkiff Port Orange FL 1225 51 3 102 3:06:21.4 14:14/M
9 Tina Goodwin Mount Dora FL 1200 52 3 113 3:31:27.7 16:08/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Darlene Nogle Oviedo FL 1231 59 3 30 2:03:41.2 9:26/M
2 Amy Goff 1262 57 1 50 2:21:17.2 10:47/M
3 Leslie Peace Leesburg FL 1235 55 3 52 2:22:24.1 10:52/M
4 Diana Smith Debary FL 1245 57 3 53 2:22:57.2 10:55/M
5 Karen Stout Titusville FL 1247 58 3 60 2:26:40.1 11:12/M
6 Judy Vocelka Longwood FL 1254 59 3 66 2:31:43.5 11:35/M
7 Carol Jackson Longwood FL 1210 59 3 72 2:34:51.0 11:49/M
8 Sandy Cooper Sanford FL 1192 55 3 76 2:36:54.5 11:59/M
9 Helen Kwiat 1275 55 1 81 2:40:50.1 12:17/M
10 Cathy Kemper Winter Springs FL 1213 58 3 103 3:07:45.6 14:20/M
11 Terri Pignone 1276 55 1 111 3:22:51.8 15:29/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Clare Kelley Largo FL 1162 62 1 41 2:12:06.0 10:05/M
2 Christeen Gray Orlando FL 1201 62 3 85 2:45:25.1 12:38/M
3 Wanda Sturgeon Winter Springs FL 1249 62 3 108 3:17:09.5 15:03/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sue Espinosa Altamonte Springs FL 1154 66 1 67 2:32:33.8 11:39/M
2 Linda Gecosky Orlando FL 1198 65 3 73 2:34:52.7 11:49/M
3 Linda Lenk Ormond Beach FL 1166 67 1 87 2:46:53.5 12:44/M